I. TERMIN ROZGRYWEK

1. Liga jest rozgrywana od października do kwietnia.

2. Kolejki ligowe odbywają się w soboty i niedziele.

II. MIEJSCE ROZGRYWEK

1. Mecze są rozgrywane na sali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzegu na ul. Oławskiej 2.

III. CEL ROZGRYWEK

1. Popularyzacja gry w koszykówkę, podnoszenie poziomu sprawności i umiejętności siatkarskich.

2. Aktywne spędzenie wolnego czasu.

3. Wyłonienie amatorskiego mistrza Brzegu w koszykówce.

IV. SYSTEM ROZGRYWEK

1. Liga podzielona jest na II rundy:

a) I runda - zasadnicza – dwie serie każdy z każdym

b) II runda - play-off (finały, mecze o miejsca 3-5) – finały: mecz i rewanż; zespoły z miejsc 3-5 grają każdy z każdym bez zaliczenia punktów z I rundy, zespół z 5. miejsca w pierwszym terminie rozgrywa 2 mecze jednego dnia.

2. O kolejności w końcowej tabeli Rundy Zasadniczej decydują w pierwszej kolejności:

a) zdobyte punkty

b) bilans bezpośrednich gier zainteresowanych zespołów

c) różnica małych punktów

3. Mecze trwają 4x10 minut bez zatrzymywania czasu. Wyjątki:

- przerwa na żądanie;

- decyzja sędziego boiskowego o zatrzymaniu czasu;

- ostatnie dwie minuty meczu (i ostatnie dwie minuty każdej dogrywki) – wówczas obowiązują przepisy PZKosz – pod warunkiem, że różnica między drużynami wynosi 10 punktów lub mniej;

- ostatnie dwie minuty meczu (i ostatnie dwie minuty każdej dogrywki) w meczach rewanżowych w rundzie play-off – wówczas obowiązują przepisy PZKosz. – pod warunkiem, że różnica w dwumeczu między drużynami wynosi 10 punktów lub mniej.

4. Zmiany dokonywane są bez zgłaszania sędziemu, ale wyłącznie w strefie ławki. Zmiennik może zastąpić schodzącego zawodnika dopiero, gdy ten dojdzie do strefy ławki.

V. UCZESTNICY

1. W rozgrywkach mogą brać udział zawodnicy, którzy ukończyli 15 rok życia. Osoby niepełnoletnie mogą grać tylko po okazaniu pisemnej zgody rodziców.

2. Zgłoszenia zawodników drużyny muszą dokonać najpóźniej 3 dni przed rozpoczęciem I kolejki. Każda drużyna może zgłosić maksymalnie 15 zawodników, a minimum 5.

3. Lista zgłoszeniowa musi zawierać nazwę drużyny, imiona i nazwiska zawodników, rok urodzenia, numer na koszulce oraz numer telefonu i adres e-mail do kierownika zespołu. Listę należy przesłać na adres mosir.sport@brzeg.pl.

4. Do końca I rundy zespoły mogą zgłaszać zawodników, tak by w liczba zawodników w kadrze nie przekroczyła 15. W play off nie można dokonywać zmian w kadrach zespołów.

5. Dopuszcza się transfery między zespołami. Warunkiem jest zgoda kapitanów obu zainteresowanych zespołów. Jeden zawodnik w trakcie sezonu może wystąpić najwyżej w dwóch drużynach.

7. W fazie Play Off mogą wystąpić tylko zawodnicy, którzy rozegrali co najmniej 2 mecze w I rundzie. Kadra musi być ograniczona do 12 zawodników.

8. W jednym zespole może występować maksymalnie dwóch zawodników zgłoszonych do rozgrywek PZKosz w danym sezonie.

VI. INNE

1. Każdy zespół zobowiązany jest do posiadania jednolitych strojów z numerami.

2.  W przypadku braku pełnego składu na spotkanie (brak 5 osób) zespół może wystąpić w minimum 4-osobowym składzie po wyrażeniu zgody przez drużynę przeciwną.

3. Każda drużyna przed meczem ma prawo do 10-minutowej rozgrzewki na boisku.

4. Jeżeli zespoły z ważnego powodu chcą przełożyć mecz to mogą to uczynić pod warunkiem, że:

- uzyskają zgodę wszystkich zainteresowanych drużyn (1 zespół jeżeli zmiana daty, 3 zespoły jeżeli zmiana godziny w ramach jednej kolejki),

- poinformują organizatora (po wyrażeniu zgody przez inne zespoły) do piątku do godziny 12.00 – jeżeli chodzi o zmianę godziny meczu w ramach jednej kolejki,

- poinformują organizatora (po wyrażeniu zgody przez inne zespoły) tydzień przed przełożonym meczem – jeżeli chodzi o daty meczu.

5. Wszelkie komunikaty, informacje, wyniki, tabele i terminarze będą się ukazywały na stronie internetowej ligi: www.blk.ligspace.pl.

6. Do dyspozycji zespołów są dwie szatnie, w jednej szatni przebierają się zespoły, które grają ze sobą mecz.

7. Drużyny zobowiązane są utrzymywania porządku na terenie sali sportowej. Wejście na boisko możliwe jest jedynie w zmiennym obuwiu sportowym. Po meczu należy posprzątać okolice ławki rezerwowych, a po opuszczeniu szatni – szatnię.

8. Na sali obowiązuje całkowity zakaz palenia i spożywania alkoholu.

9. Drużyny i zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie. UCZESTNICTWO W ROZGRYWKACH JEST DOBROWOLNE I NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

10. Wpisowe do ligi wynosi 500 PLN. Wpłaty wpisowego  należy dokonać najpóźniej przed rozpoczęciem pierwszego meczu w I kolejce. Opłaty należy dokonać w sklepie sportowym Team Sport przy ul. Reja i okazać organizatorom dowód wpłaty lub osobiście u organizatora rozgrywek. Zespół, który wycofa się z rozrywek w trakcie ich trwania nie otrzyma zwrotu wpisowego.

11. W pozostałych sprawach, nie ujętych regulaminem, obowiązują przepisy PZKosz.

12. Organizatorzy ligi zastrzegają sobie prawo do zmian i ostatecznej interpretacji regulaminu oraz do rozstrzygania wszelkich kwestii spornych, także tych nie objętych regulaminem.

VII. NAGRODY

1. Na zakończenie sezonu zespół zwycięski otrzyma Puchar Burmistrza Miasta Brzeg.

2. Trzy najlepsze zespoły otrzymają puchary.